Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Aktuální číslo

2023/02

  • _Editorial  (PDF, 534 KiB)
  • 1. Úspěch studentky specializace „Management kvality“ v celostátní soutěži o Cenu Františka Egermayera  (PDF, 689 KiB)
  • 2. Přehled nejvýznamnější publikační činnosti členů Katedry managementu kvality FMT VŠB-TUO ZA ROK 2022  (PDF, 596 KiB)
  • 3. Kvalita jako důležitá součást studia na Katedře managementu EkF, VŠB-TUO  (PDF, 875 KiB)
    Autor(ka): Nierostek L.
    Abstrakt:
    Článek se zabývá kvalitou jako důležitou součástí studia z pohledu katedry managementu EkF. Cílem článku je představit katedru managementu, její základní činnosti a poukázat na zabudované prvky kvality ve vyučovaných předmětech. Jeho součástí jsou příklady z výuky a cvičení, ve kterých jsou nástroje kvality použity. Autor článku zmiňuje propojenost s praxí a její důležitost pro správný způsob přípravy studentů na jejich budoucí profesi. Vnímá teoretické, praktické znalosti a studenta jako kvintesenci práce pedagoga.
  • 4. Platforma nových technologií - Smart Factory  (PDF, 2 MiB)
    Autor(ka): Hercík R.
    Abstrakt:
    Text se zabývá tématem Průmyslu 4.0 a konkrétně popisuje laboratorní zázemí nazvané Smart Factory na VŠB – Technické univerzitě Ostrava. Průmysl 4.0 představuje koncept čtvrté průmyslové revoluce, která se zaměřuje na digitalizaci, automatizaci, robotiku, sběr a analýzu dat, a další technologické inovace v průmyslu. Smart Factory je na VŠB-TUO platformou pro výuku, testování a výzkum těchto konceptů. Jádrem je výrobní linka, která produkuje designové propagační předměty. Jedná se o teploměry, krokoměry a měřiče tepu, které následně slouží jako učební pomůcky. Dále je zde možnost automatizovaně s využitím průmyslových robotů montovat a demontovat produkty složené z kostek Lego s různými barevnými kombinacemi, což vhodně demonstruje principy Průmyslu 4.0 a jeho variabilitu. Tento projekt přispívá k celkovému pokroku v oblasti Průmyslu 4.0 a inovacím ve vzdělávání a výzkumu především tím, že pomáhá připravovat nové pracovníky specialisty a současně umožňuje firmám seznámit se s konceptem Průmyslu 4.0 a s příslušnými technologiemi ještě před jejich nasazením do výrobních procesů.
  • 5. Význam grafických nástrojů analýzy opakovatelnosti a reprodukovatelnosti systému měření  (PDF, 2 MiB)
    Autor(ka): Plura J.
    Abstrakt:
    Článek se zaměřuje na možnosti zlepšení metodiky analýzy opakovatelnosti a reprodukovatelnosti systému měření uplatněním vhodných grafických nástrojů analýzy. Pro reálnou studii opakovatelnosti a reprodukovatelnosti systému měření jsou prezentovány různé varianty zpracování výsledků, které dokládají význam aplikace vhodných grafických nástrojů analýzy pro odhalení příčin variability měřených hodnot a návrh vhodných opatření ke zlepšení systému měření.
  • 6. Vznik produktu – zajišťování stupňů zralosti pro nové díly (2022)  (PDF, 1 MiB)
    Autor(ka): Schwarz J.
    Abstrakt:
    Zajišťování stupňů zralosti pro nové díly je metodické hodnocení zralosti projektu na základě kvantifikovatelných ukazatelů - kritérií měření stupňů zralosti. Představuje doplnění dosavadních metod plánování kvality a dá se integrovat do již zveřejněných základních požadavků (např. do svazku VDA 1, IATF 16949) nebo metod (např. APQP, PPF; management projektu např. ISO 10006).