Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

2023/02

  • _Editorial  (PDF, 534 KiB)
  • 1. Úspěch studentky specializace „Management kvality“ v celostátní soutěži o Cenu Františka Egermayera  (PDF, 689 KiB)
  • 2. Přehled nejvýznamnější publikační činnosti členů Katedry managementu kvality FMT VŠB-TUO ZA ROK 2022  (PDF, 596 KiB)
  • 3. Kvalita jako důležitá součást studia na Katedře managementu EkF, VŠB-TUO  (PDF, 875 KiB)
    Autor(ka): Nierostek L.
    Abstrakt:
    Článek se zabývá kvalitou jako důležitou součástí studia z pohledu katedry managementu EkF. Cílem článku je představit katedru managementu, její základní činnosti a poukázat na zabudované prvky kvality ve vyučovaných předmětech. Jeho součástí jsou příklady z výuky a cvičení, ve kterých jsou nástroje kvality použity. Autor článku zmiňuje propojenost s praxí a její důležitost pro správný způsob přípravy studentů na jejich budoucí profesi. Vnímá teoretické, praktické znalosti a studenta jako kvintesenci práce pedagoga.
  • 4. Platforma nových technologií - Smart Factory  (PDF, 2 MiB)
    Autor(ka): Hercík R.
    Abstrakt:
    Text se zabývá tématem Průmyslu 4.0 a konkrétně popisuje laboratorní zázemí nazvané Smart Factory na VŠB – Technické univerzitě Ostrava. Průmysl 4.0 představuje koncept čtvrté průmyslové revoluce, která se zaměřuje na digitalizaci, automatizaci, robotiku, sběr a analýzu dat, a další technologické inovace v průmyslu. Smart Factory je na VŠB-TUO platformou pro výuku, testování a výzkum těchto konceptů. Jádrem je výrobní linka, která produkuje designové propagační předměty. Jedná se o teploměry, krokoměry a měřiče tepu, které následně slouží jako učební pomůcky. Dále je zde možnost automatizovaně s využitím průmyslových robotů montovat a demontovat produkty složené z kostek Lego s různými barevnými kombinacemi, což vhodně demonstruje principy Průmyslu 4.0 a jeho variabilitu. Tento projekt přispívá k celkovému pokroku v oblasti Průmyslu 4.0 a inovacím ve vzdělávání a výzkumu především tím, že pomáhá připravovat nové pracovníky specialisty a současně umožňuje firmám seznámit se s konceptem Průmyslu 4.0 a s příslušnými technologiemi ještě před jejich nasazením do výrobních procesů.
  • 5. Význam grafických nástrojů analýzy opakovatelnosti a reprodukovatelnosti systému měření  (PDF, 2 MiB)
    Autor(ka): Plura J.
    Abstrakt:
    Článek se zaměřuje na možnosti zlepšení metodiky analýzy opakovatelnosti a reprodukovatelnosti systému měření uplatněním vhodných grafických nástrojů analýzy. Pro reálnou studii opakovatelnosti a reprodukovatelnosti systému měření jsou prezentovány různé varianty zpracování výsledků, které dokládají význam aplikace vhodných grafických nástrojů analýzy pro odhalení příčin variability měřených hodnot a návrh vhodných opatření ke zlepšení systému měření.
  • 6. Vznik produktu – zajišťování stupňů zralosti pro nové díly (2022)  (PDF, 1 MiB)
    Autor(ka): Schwarz J.
    Abstrakt:
    Zajišťování stupňů zralosti pro nové díly je metodické hodnocení zralosti projektu na základě kvantifikovatelných ukazatelů - kritérií měření stupňů zralosti. Představuje doplnění dosavadních metod plánování kvality a dá se integrovat do již zveřejněných základních požadavků (např. do svazku VDA 1, IATF 16949) nebo metod (např. APQP, PPF; management projektu např. ISO 10006).

2023/01

  • _Editorial  (PDF, 424 KiB)
  • 1. Přehled závěrečných prací obhájených v roce 2023 na Katedře managementu kvality  (PDF, 760 KiB)
  • 2. Cirkulární ekonomika v praxi společnosti NIL Textile  (PDF, 948 KiB)
    Autor(ka): Hurta M.
    Abstrakt:
    NIL Textile je mladá ostravská společnost přinášející principy cirkulární ekonomiky do textilního průmyslu. Vyvinuli nové oděvní materiály z kukuřice, recyklovaného oceánského odpadu či recyklované bavlny, systém jejich zpětného sběru a molekulární recyklaci. Z těchto materiálů v Ostravě vyrábí cirkulární kolekce pro oděvní značky. Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře s cirkulární ekonomikou v podmínkách textilního průmyslu včetně existujících úskalí a představit praktické řešení vyvinuté společností NIL Textile s ohledem na specifika řízení kvality, práce s recykláty a procesní optimalizace.
  • 3. Hodnocení připravenosti na koncepci Kvalita 4.0: Průzkum v organizacích v České republice  (PDF, 1 MiB)
    Autor(ka): Vykydal D., Nenadál J., Halfarová P. a E. Tylečková
    Abstrakt:
    Výrobní organizace, nejen v ČR, ale po celém světě, aktuálně čelí výzvám v oblasti transformace svých procesů v souvislosti s probíhajícím trendem digitalizace a možného využívání dalších prvků charakteristických pro Průmysl 4.0. Tradiční procesy managementu kvality musí být rovněž tomuto trendu přizpůsobeny a u příležitosti této transformace se používá zastřešující pojem Kvalita 4.0. Řada organizací se s pojmem Kvalita 4.0 stále potýká, neboť existuje řada nejasností, nedorozumění a chybných přístupů. Také vyvstává mnoho otázek, jak zajistit objektivní a komplexní posouzení připravenosti organizace na Kvalitu 4.0. Prvním cílem tohoto článku je stručně představit návrh modelu pro hodnocení a měření úrovně vyzrálosti organizace k implementaci koncepce Kvalita 4.0. Druhým a hlavním cílem článku je prezentace výsledků provedeného průzkumu, který byl realizován v českých výrobních organizacích, s cílem získat reprezentativní soubor informací ukazujících, jak jsou tyto organizace připraveny na přijetí koncepce Kvalita 4.0 a převedení stávajících systémů managementu kvality do nové éry.
  • 4. Optimalizace vícerozměrné ztrátové funkce  (PDF, 1 MiB)
    Autor(ka): Tošenovský, F.
    Abstrakt:
    Tento článek se zabývá problematikou optimalizace vícerozměrné ztrátové funkce a úskalími, které jsou s tím spojené. Cílem textu je upozornit na problém, kterému není v praxi věnována dostatečná pozornost z toho důvodu, že při aplikacích v této oblasti jsou přebírány výstupy softwaru, bez něhož nelze optimalizaci provést, aniž by však byla věnována dostatečná pozornost tomu, o jaký výstup vlastně jde. Důvodem této mezery v praxi je fakt, že výrobci softwaru se zaměřují při popisu svého produktu na jeho ovládací prvky a jeho výstupy, aniž by k tomu z pochopitelných důvodů připojovali v dostatečné míře i matematickou teorii, která upřesňuje obsah softwarovém poskytnutého výpočtu.
  • 5. Soustava řízení Baťa v paralele k současným trendům řízení  (PDF, 946 KiB)
    Autor(ka): Hofbruckerová Z., Petříková R. a Š. Markulík
    Abstrakt:
    Nové technologie mění principy ekonomiky a s největší pravděpodobností změní i celý způsob našeho života. Proto řada klíčových dokumentů týkajících se řízení organizací přichází postupně s aktualizacemi reflektujícími podmínky pro udržitelný úspěch organizace. Mezi nejdůležitější z nich patří především Strategický rámec ČR 2030 Rady vlády pro udržitelný rozvoj, Národní politika kvality ČR, Koncepce Průmyslu 4.0, normativní dokumenty ISO, Model EFQM a další. V mnoha případech se však jedná o původní návrhy obsažené v Soustavě řízení Baťa. Při detailním zkoumání jejích prvků lze konstatovat, že jde o principy řízení podniku nadčasové a inspirativní. Cílem článku je některé tyto „trvalé hodnoty“ představit v paralele k současným trendům řízení. Uvedené příklady lze považovat za národní znalostní bohatství a jejich realizaci v praxi za světovou konkurenční výhodu.
  • 6. STTEEP prínosy využívania nástroja 5S manažárstav kvality v procese skladovania  (PDF, 1 MiB)
    Autor(ka): Teplická K. a K. Šimčáková
    Abstrakt:
    Nástroje manažérstva kvality sú podporným prostriedkom pre zlepšovanie podnikových procesov, odstraňovanie plytvania, zavádzanie inovácií, získavanie konkurenčných výhod. Hlavným cieľom príspevku je poukázať na možnosti využívania nástroja 5S manažérstva kvality pre zlepšovanie procesu skladovania v zmysle STTEEP faktorov. V procese skladovania sme použili metódu 5S na zlepšenie pracovných podmienok na pracovisku. Výsledky poukazujú na významné zlepšenia v procese skladovania. Neustále zlepšovanie podnikových procesov prináša STTEEP benefity – sociálne, technické, technologické, ekologické, ekonomické, personálne prínosy, ktoré prezentuje príspevok pre proces skladovanie v strojárskom podniku.