2. Pevné základy managementu kvality stavme na principech, nikoliv na checklistech(PDF, 1 MiB) Autor(ka): Kyranda J. Abstrakt: Management kvality je klíčovým faktorem úspěchu každé organizace. Mnoho podniků se však stále spoléhá na formální kontrolní mechanismy, jako jsou checklisty, místo aby budovaly a rozvíjely svůj systém managementu kvality na pevných principech. Tyto přístupy však často postrádají hlubší porozumění principům kvality a nepodporují jejich skutečné zakotvení v každodenní praxi. Tento článek zdůrazňuje význam sedmi základních principů managementu kvality, jak jsou definovány v normě ČSN EN ISO 9000, a jejich praktickou aplikaci v moderních organizacích. Poukazuje na to, že kvalitní řízení nespočívá pouze v plnění formálních požadavků, ale v systematickém přístupu zaměřeném právě na základní principy managementu kvality.
3. Návrh a aplikovanie metodiky na identifikáciu medzier v kompetenciách inžinierov Kvality 4.0(PDF, 667 KiB) Autor(ka): Sütőová A. Abstrakt: Pokročilé technológie výrazným spôsobom menia prístupy, procesy a nástroje manažérstva kvality a v neposlednom rade aj potreby týkajúce sa kompetencií profesionálov kvality. Článok sa zaoberá návrhom a aplikovaním metodiky na identifikáciu kompetenčných medzier u inžinierov kvality v kontexte Kvalita 4.0. Kompetenčné medzery u inžinierov kvality boli identifikované primárne v rámci skupiny tzv. technických kompetencií ale aj ostatných ako sú sociálne a metodické kompetencie.
4. Hledání optimálního smíšeného rozdělení pravděpodobnosti pro charakteristiku kvality s aplikací v oblasti vyhodnocování způsobilosti procesu(PDF, 579 KiB) Autor(ka): Tošenovský F., Suchá B. Abstrakt: Článek se zabývá možností nalezení smíšeného rozdělení pravděpodobnosti pro znak kvality a jeho využití při výpočtu způsobilosti procesu v podobě pravděpodobnosti vzniku neshody, resp. ppm. Jde o alternativu k modelování procesů čistě normálním rozdělením, které nemusí být úplně korektní (přesně a reálně vzato není korektní nikdy). Jak ukazuje prezentovaná analýza, i malá příměs jiného rozdělení může mít zásadní vliv na změřenou způsobilost procesu. Článek je rozdělen na tři části. V první části prezentuje konverzi indexu Cpk na ukazatel ppm za předpokladu normality sledovaného znaku kvality a také jednoduchý výpočet ppm v případě nenormality. Ve druhé části je popsán postup hledání smíšeného rozdělení jakožto potenciálně přesnějšího pravděpodobnostního modelu chování znaků kvality, a to v případech, kdy odklon od normality není příliš velký. Ve třetí a závěrečné části textu je pak teoretický postup aplikován na reálná průmyslová data.